Musisz zadbać o bezpieczeństwo obiektu, mienia i/lub osób? Najlepiej powierzyć to zadanie profesjonalistom. Dlaczego? Nie tylko posiadają odpowiedni sprzęt, ale też specjalne koncesje, licencje oraz pozwolenia. Wyjaśniamy, jakie są uprawnienia pracownika ochrony!
Jakie uprawnienia posiada pracownik ochrony?
Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, jakie uprawnienia posiada pracownik ochrony. Ich zakres został opisany w rozdziale 6 (art. 36-42) ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o ochronie osób i mienia (Dz.U. 2014 poz. 1099).
Zgodnie z przepisami, ochroniarz ma prawo:
- wylegitymować osobę, która znajduje się na terenie chronionym i ocenić, czy może się ona tam znajdować,
- nakazać osobie niepożądanej do opuszczenia terenu chronionego,
- ująć osobę zagrażającą mieniu, a także życiu lub zdrowiu osób w otoczeniu, celem niezwłocznego przekazania jej policji.
Uprawnienia kwalifikowanych pracowników ochrony
Co obejmują uprawnienia kwalifikowanych pracowników ochrony? Osoba z licencją może:
- użyć siły fizycznej w celu obrony albo obezwładnienia osoby niepożądanej (dopuszczalne jest użycie kajdanek);
- w razie potrzeby używać pałki, paralizatora, gazu łzawiącego oraz korzystać ze wsparcia przeszkolonego psa.
Przymus bezpośredni zgodnie z prawem może być zastosowany tylko na chronionym terenie, w określonych przypadkach:
- w celu odparcia bezpośredniego, bezprawnego zamachu na życie i zdrowie ochroniarza lub innej osoby;
- przeciwdziałając zamachowi na ochraniane mienie;
- podczas ujęcia, pościgu czy udaremnienia ucieczki;
- przełamywania czynnego oporu.
Niektórzy ochroniarze mają pozwolenie na broń. Ogólnie mogą wykonać strzał ostrzegawczy celem ostrzeżenia, zaalarmowania otoczenia lub wezwania pomocy. Przepisy zezwalają na użycie broni palnej wyłącznie na ochranianym terenie, jeśli doszło lub ma dojść do zamachu na:
- zdrowie, życie lub wolność ochroniarza lub innej osoby,
- mienie, ale tylko wtedy, gdy jednocześnie stwarza to zagrożenie życia, zdrowia lub wolności jakieś osoby,
- teren, obiekt, urządzenie itp.
Ochroniarz może użyć broni palnej także w momencie, gdy ktoś próbuje mu odebrać ją siłą albo musi powstrzymać osobę uzbrojoną (z bronią, materiałem wybuchowym lub innym niebezpiecznym przedmiotem).
Dlaczego warto wybierać specjalistów z uprawnieniami?
Ochroniarz w teorii nie musi posiadać specjalnych licencji czy zezwoleń. Warto jednak wiedzieć, dlaczego warto wybierać specjalistów z uprawnieniami.
Przede wszystkim, takie osoby zgodnie z przepisami mogą w większym zakresie legalnie korzystać ze środków przymusu bezpośredniego. Ochroniarz bez licencji może tylko monitorować i patrolować teren. W wyjątkowych sytuacjach ma prawo wyprowadzić lub ująć osobę zagrażającą bezpieczeństwu otoczenia (ale tylko własnymi rękoma – bez pałki, kajdanek, gazu łzawiącego itp.).
Współpracując z firmą specjalizującą się w świadczeniu usług tego typu ma się pewność, że otrzyma się pełne wsparcie ze strony doświadczonych, wyszkolonych, regularnie kontrolowanych ochroniarzy, którzy kompleksowo zadbają o bezpieczeństwo terenu, obiektu, mienia i osób.
W zakres usług Grupy ERA wchodzi także ochrona mienia i osób. Powierzając to zadanie tej firmie ma się pewność, że sprawią zajmie się zespół wykwalifikowanych specjalistów, o odpowiednich uprawnieniach, z nowoczesnym wyposażeniem. Regularnie biorą udział w szkoleniach i treningach, dzięki czemu są w stanie odpowiednio zachować się w każdej sytuacji.
W razie pytań zachęcamy do kontaktu. Z przyjemnością wszystko wyjaśnimy i przedstawimy naszą ofertę. Zainwestuj w profesjonalną ochronę, by mieć pewność, że o bezpieczeństwo dbają prawdziwi specjaliści!