Aktualności

Praca w ochronie – jakie warunki trzeba spełniać?

Praca w ochronie to odpowiedzialne zajęcie, które powinno być wykonywane przez odpowiednio przygotowane osoby. Jakie kwalifikacje są wymagane? Czy trzeba zdobyć jakieś odpowiednie wykształcenie lub odbyć specjalne szkolenie? W tym wpisie wyjaśniamy, jak zostać ochroniarzem.

Warunki pracy w ochronie

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jakie są warunki pracy w ochronie. W rzeczywistości nie jest wymagane żadne wykształcenie czy uprawnienia – nie ma żadnych przepisów związanych z tym zagadnieniem. Najczęściej oczekuje się, żeby ochroniarz był:

  • sprawny fizycznie,
  • niekarany,
  • opanowany i odporny na stres,
  • uważny i czujny,
  • odpowiedzialny.

Ochroniarzem może być osoba bez specjalnego przygotowania zawodowego, ale też ta po odpowiednich szkoleniach. Zdecydowanie rozsądniej jest współpracować z wykwalifikowanymi specjalistami – w zawodzie tym konieczne są konkretna wiedza i umiejętności. Dodatkowym atutem jest doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku, np. w policji czy wojsku.

Osoby na poważnie zainteresowane pracą w ochronie mają dwie ścieżki do wyboru:

  • ukończenie szkoły policealnej o odpowiednim profilu (na zajęciach zdobywa się wiedzę i umiejętności z zakresu m.in. kryminalistyki, technik samoobrony czy zabezpieczania imprez masowych; po zaliczeniu egzaminu otrzymuje się tytuł technika ochrony fizycznej i mienia);
  • ukończenie specjalnego kursu (kursanci muszą mieć ukończone minimum gimnazjum i 21 lat; zajęcia obejmują zagadnienia związane z m.in. podstawami prawa, pierwszą pomocą, samoobroną, metodami interwencji; po zaliczeniu egzaminu uzyskuje się licencję I stopnia; po ukończeniu kolejnego kursu specjalistycznego można zdobyć licencję II stopnia).

Rodzaje pracy ochroniarza

Pracownicy ochrony fizycznej zazwyczaj mają za zadanie dbać o bezpieczeństwo osób i mienia na chronionym obszarze. Najczęściej do ich obowiązków należy:

  • doraźną lub stałą ochronę osób i mienia,
  • zabezpieczenie imprez masowych,
  • konwojowanie gotówki,
  • ochronę wartościowych przesyłek,
  • monitoring, kontrola dostępu, zarządzanie systemami alarmowymi.

Szczegółowy zakres obowiązków zależy od miejsca zatrudnienia. Kwalifikowany pracownik ochrony ma szerszy zakres uprawnień, ponieważ może m.in. stosować środki przymusu bezpośredniego.

Gdzie szukać specjalistów od ochrony?

Specjalistów od ochrony najlepiej szukać w firmach specjalizujących się w tym obszarze. Ochrona jest jedną z podstaw działalności Grupy ERA. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w świadczeniu usług z tego zakresu.

Współpracujemy jedynie z licencjonowanymi, wykwalifikowanymi, stale doszkalającymi się specjalistami. Zajmujemy się zarówno ochroną osób i mienia, w tym m.in. zabezpieczamy imprezy masowe, organizujemy konwoje, chronimy osoby VIP. Dodatkowo pomagamy stworzyć najlepszy system zabezpieczeń, z wykorzystaniem tradycyjnych i nowoczesnych metod, np. zaawansowanymi czujnikami czy monitoringiem wspieranym przez AI.

Przy zatrudnianiu ochroniarza warto zwrócić uwagę na to, czy ma odpowiednie predyspozycje, ale też przygotowanie do zawodu. Postaw na profesjonalną firmę ochroniarską, by czuć się bezpiecznie w każdej sytuacji. Współpracuj z doświadczonymi, wykwalifikowanymi specjalistami, którzy zawsze wiedzą co robić!